Skip links

KDY JE NEJLEPŠÍ ČAS ZAČÍT?

Malý příběh o mém kreslení a o tom, že když něco opravdu chcete, tak překonáte cokoliv.

Celý život jsem kreslila a malovala. Oprava – většinu času jsem chtěla kreslit a malovat. Byla jsem součástí systémů, které jsem si vytvořila, a které se opakovaly pořád dokola od pondělí do pátku, od ledna do prosince – práce, rodina, oslava narozenin, Velikonoce, dovolená, Vánoce… každý týden, každý rok.

Co jsem chtěla? Dělat to, co miluji a bez čeho nejsem já. Dostat se mimo čas a prostor, a s úžasem vidět to, co vzniklo na prázdném papíře.

Najednou sedím na zemi, nevím jak, asi námraza jednoho listopadového dne dopoledne. Jsem celá? Asi ano, až na palec pravé ruky, který trčí v nějakém jiném úhlu, doslova v pravém úhlu. Potom se už spustil řetěz neovlivnitelných událostí. Následovalo vyšetření, operace, sádra na několik týdnů a nekonečná rehabilitace.

„Tak se ukaž, jestli chceš ještě kresli a malovat? Když jsi nekreslila za ideálních podmínek, teď se sádrou to asi nepůjde.“  honilo se mi hlavou. Ale půjde! Bez dlouhého rozmýšlení jsem vzala štětec do levé ruky a bylo to.

Zvládla jsem to, samozřejmě za pomocí dětí, které mi chodily otevírat tuby s barvami. Obraz dvou proutěných křesílek v levandulovém záhonu byl na světě. Radost v srdci byla neskutečná. Nakonec jsem mé dílo věnovala mé kamarádce, která mne přišla navštívit. Zpočátku vůbec nechápala, kde jsem vzala nový obrat. Několik vteřin koukala na levandule, na mne a na moji obrovskou sádru. „Ty máš nový obrázek?“ zeptala se. „Ano“ odpověděla jsem. A vůbec mi nedošlo, proč se tak diví.

Zaplatila jsem velkou cenu za to moje neustále odkládání. Až se sádrou na ruce jsem si uvědomila, že se nedá vše odkládat. Nikdy nevíme, co se stane.

Palec se mi zahojil a navíc, jakmile stojíme před nějakou komplikací, nebo překážkou, připomínáme si s kamarádkou vůni levandule a obraz nakreslený levou rukou.

Změnila jsem přístup k tomu, co chci, již to neodkládám. A kdy je ten nejlepší čas začít? Právě TEĎ! Sedni si a kresli, maluj, nebo jezdi na koni, zpívej, tancuj…dělej cokoliv, co miluješ.